Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Audyt bezpieczeństwa inteligentnych kontraktów – co należy wiedzieć na ten temat?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Technologia blockchain sprawiła, że dostępne rodzaje umów przeniosły się na zupełnie nowy poziom. To blockchain software development sprawił, że ma się m.in. doczynienia ze smart contracts, czy też z blockchain application development. Na razie jednak aplikacje należy porzucić, aby móc przyjrzeć się inteligentnym kontraktom – dla własnego bezpieczeństwa.

Analiza kodu smart

Należy zapoznać się z tematem Smart contract security audit, jeżeli ktoś zamierza w przyszłości z nich korzystać. Tak, może to generować dodatkowe koszta, ponieważ audyt powinien zostać wykonany przez odpowiednich specjalistów, jak np. blockchain development company 10Clouds. Można będzie mieć jednak pewność co do tego, że żadna osoba nie straci na tym. A w szczególności ta strona, która inwestuje swoje pieniądze. Audyt polega na przeprowadzeniu kontroli kodu smart, który przewidziany jest w projekcie.

Czy zawsze potrzebna jest taka kontrola? Jest ona konieczna, jeżeli w grę wchodzą wielomilionowe kontrakty.

Poszczególne etapy audytu

Nikt nie był pewien tego, że blockchain development pozwoli na zawieranie smart contracts. Skoro jednak jest taka możliwość i wszystko można kontrolować dla własnego bezpieczeństwa, to trzeba. Mowa jest o czterech etapach prowadzenia takiej kontroli:

  1. Przekazanie wszystkich smart contracts zespołowi odpowiedzialnemu za przeprowadzenie audytu.
  2. Projekt otrzymuje wnioski, jakie wysnuł zespół kontrolny, który badał wszystkie inteligentne kontrakty.
  3. Wprowadzenie koniecznych zmian, jakie są konieczne do tego, aby wyeliminować późniejsze, występujące problemy.
  4. Raport będący podsumowaniem nie tylko zmian, jakie zostały wprowadzone. W nim to również zawarte są błędy, których nie da się wyeliminować z najróżniejszych powodów.

Proces audytu

Etapy zostały omówione, ale warto dowiedzieć się, jak tak naprawdę przebiega proces dobierania poszczególnych zadań. Należy bowiem wskazać, że wszystko musi zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb kontraktów, aby przyniosło to jak najlepsze efekty:

  • określenie zakresu prac – które dokładnie inteligentne umowy mają zostać poddane analizie?
  • wycena – konieczna, aby inwestor był świadom tego z jakimi kosztami musi się liczyć.
  • testy – wykonywane w sposób ręczny, a także automatyczny.
  • projekt raportu – ma on odpowiedzieć na pytanie, czy przeprowadzenie całego audytu będzie faktycznie konieczne.
  • raport końcowy – już po zakończeniu właściwego audytu. Zakończenie współpracy z audytorami. 

Comments are closed.

https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/ zobacz Industrialny metalowy stolik pomocniczy na laptopa loft