Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Zbilansowana dieta – sposób na zdrowie i dobre samopoczucie

Pinterest LinkedIn Tumblr

To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto z bliska przyjrzeć się temu, co ląduje na naszych talerzach i zastanowić: czy jemy zdrowo? W układaniu zbilansowanej diety pomogą lekarze, dietetycy, ale też proste przepisy na zdrowe przekąski.

Jak jeść zdrowiej?

Chcąc poprawić jakość codziennie spożywanych posiłków, należy przede wszystkim krytycznie przyjrzeć się temu, co wybieramy w sklepach spożywczych i posiłkować się pomocą piramidy żywieniowej. Piramida żywieniowa jasno wskazuje, jakie produkty powinny stanowić podstawę naszego codziennego jadłospisu, a czego zdecydowanie powinniśmy unikać. Olbrzymia różnorodność produktów w polskich sklepach pozwala na wybór dowolnego jedzenia – warto jednak stawiać przede wszystkim na produkty sezonowe, pochodzące z lokalnych gospodarstw. Dietetycy zachęcają do jak najczęstszego odwiedzania bazarów oraz sklepów warzywnych – poza warzywami i owocami nierzadko zaoferują one też wysokiej jakości nabiał czy ryby. 1-2 razy w tygodniu powinniśmy sięgać też po wartościowe, chude mięso. Lekarze zdecydowanie zalecają unikania alkoholu, produktów silnie przetworzonych, słodyczy, słodkich napojów gazowanych.

Proste przepisy na niezawodne dania i przekąski

Jak w prosty sposób zmienić codzienne śniadania czy kolacje? Okazuje się, że nie trzeba wiele – poza warzywami i świeżymi serami, warto co jakiś czas wykonać prosta pastę twarogową. Warto postawić na przepisy na kanapkowe pasty twarogowe – 5 pomysłów z wykorzystaniem ryby czy szczypiorku sprawią, że klasyczne kanapki zyskają nowej oprawy. Pasty twarogowe wykonać można w kilkanaście minut, są one wartościowe pod względem odżywczym – twaróg to jeden z najbardziej cenionych produktów nabiałowych, który powinien co jakiś czas gościć na naszych stołach. Ciekawy przepis na twaróg znaleźć można również w danych regionach Polski – w Wielkopolsce tworzony jest tzw. gzik, na który składa się twaróg, śmietana, cebula, szczypiorek i rzodkiewka.

Comments are closed.