Podczas procesu rozwodowego sąd przykłada dużą wagę do tego, aby rozstanie rodziców nie wpłynęło w bardzo dużym stopniu na życie dziecka. Jednym ze sposobów na utrzymanie poziomu życia dziecka na dotychczasowym poziomie są alimenty. Standardowo obowiązek alimentacyjny nakładany jest na rodzica, który na co dzień nie zajmuje się swoim potomkiem. Jednak od tej reguły są wyjątki. W niektórych sytuacjach pieniądze na utrzymanie dziecka wpłacane są nie przez rodzica, a dziadków. W jakiej sytuacji rodzic może wnioskować o alimenty od dziadków? Sprawdź!
Kiedy należą się dziecku alimenty od dziadków?
Niestety, nie każdy rodzic wywiązuje się ze swojego podstawowego obowiązku, jakim jest zaspokajanie materialnych potrzeb potomka. Kiedy zobowiązana strona nie płaci alimentów, poszkodowany rodzic mający na swoich barkach ciężar samodzielnego utrzymania rodziny może wystąpić do komornika o wyegzekwowanie należnych środków. Jednak w wielu przypadkach podjęte kroki nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Z kolei kwota przyznawana z funduszu alimentacyjnego jest niska i rzadko jest w stanie załatać dziurę w domowym budżecie. W takiej sytuacji rodzic może złożyć do sądu wniosek o alimenty od dziadków. Aby uzyskać tak zwane alimenty uzupełniające, należy spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim konieczne jest udowodnienie, że dziecko żyje w niedostatku, a samodzielne polepszenie statusu materialnego rodziny nie jest możliwe.
Konsultacja z prawnikiem
Dociekanie swoich praw przed sądem wymaga wiedzy, doświadczenia i znajomości przepisów. Pamiętaj, że nie jesteś zdany na siebie. Nieocenioną pomocą dla wszystkich rodziców walczących o lepsze życie dla swojego dziecka jest doświadczony prawnik.
Comments are closed.